Recepty (jogínská strava)

Chceme-li jídlem náš vlastní život i život Země podporovat v plné míře (produkce zvířat na maso je mimo neetický přístup i velmi neekologická) a na všech úrovních (fyzické, emocionální, mentální i duchovní), nebudeme konzumovat nic, co je samo již neživé a vyhneme se jistě ochotně jakémukoliv druhu násilí na druhých bytostech jen proto, abychom uspokojovali své vlastní velmi podivné chutě.

Země nám dává bezpočet druhů obilnin, oříšků, ovoce, zeleniny a bylin, také přebytkového* mléka a medu k tomu, aby naše potrava mohla být nejen svěží a  pestrá, ale i zcela plnohodnotná. Taková je lakto-vegetariánská strava, v níž je minimum bílé mouky a cukru, aditiv apod.

 

                      

 

Měli bychom proto přijímat jen to, co je samo "živé" (nikoliv ovšem živočišného původu, neboť by to odporovalo principu nezraňování; platí to i pro vajíčka - i ta neoplodněná jsou zárodečnou hmotou připravenou pro vývoj těla jedince), čerstvé a obecně zdravé - a ve správném složení, kombinaci, časovém rozvrhu, teplotě i množství.

Je to z mnoha důvodů velmi vhodné pro zdraví  a správný vývoj každého člověka (s výjimkou některých vážně nemocných), ale pro spirituální praktikující jde svým způsobem o automatickou "povinnost" pramenící mimo jiné i z přirozeně rozvinutého soucitu ke všem bytostem  - a je mu to i velmi nápomocné - souběžně s tímto stravovacím návykem dochází k podstatnému urychlení vnitřního pokroku a ke snazší trvalé očistě vnitřní i vnější.

Strava by měla být pro každého individuálně sestavena tak, aby nepůsobila nadýmavě, protože tento stav velice účinně brání nejen plnohodnotnému odpočinku a regeneraci, také samotnému vstřebání živin, ale zejména meditaci, bdělosti a sebedotazování - tedy duchovní praxi samotné. Totéž se týká celkové stravitelnosti potravy a přirozeného odbourávání, vylučování jejích zbytků.

Sůl a koření by mělo být užíváno střídmě, některé jógické školy ale zakazují například i česnek a cibuli. Alkohol, drogy, silné stimulanty a jakékoliv závislosti sem však nepatří vůbec.

 

* Skot, když odstaví mládě, má stále přebytek mléka a dojení je pro něj úleva; včely za přebytek medu nacházejí ve včelaři svého opatrovatele

 

 

Astro-Aura, cesty sebepoznání © 1998-2019

Vytvořeno službou Webnode